ایده پردازی و مشاوره مدل کسب و کار

در طول روز با افراد مختلفی مواجه می‌شویم که هر یک ایده‌های مختلفی برای کسب‌وکار دارند. اما هیچ‌وقت این ایده‌ها به خود کسب‌وکار تبدیل نمی‌شوند و در مرحله ایده باقی می‌مانند. در ایده‌پردازی حالت‌های مختلف کسب‌وکار را با کمک مدل کسب‌وکار سروشکل می‌دهیم و منظم‌تر فکر می­کنیم. مدل کسب‌وکار هم برای زمانی که می‌خواهیم کسب‌وکار خود را شروع کنیم و هم برای زمانی که به فکر گسترش و تغییر آن هستیم مناسب است. مثلاً گوتنبرگ با اختراع دستگاه چاپ توانست مدل کسب‌وکار برای صنعت نشر را عوض کند. او توانست با اختراع دستگاه کپی، مدل کسب‌وکار کپی گرفتن را تغییر دهد. چون قبل از آن کاتبان زیادی با نوشتن به کپی مطالب می­ پرداختند.

  • ایده‌پردازی برای تکمیل زنجیره تأمین می­تواند یکی از مهم‌ترین نوآوری‌های اجتماعی باشد که سودمندی اقتصادی بسیار بالایی نیز خواهد داشت. شبکه کردن حلقه‌های این زنجیره تخصص رویش است که به شما در تکمیل کسری‌های زنجیره خود کمک می‌کند.

مدل کسب‌وکار چیست؟ مدل کسب‌وکار چارچوبی برای خلق پول و ثروت برای شماست. این چارچوب نشان می‌دهد که کسب‌وکار شما باید چه مجموعه فعالیت‌هایی را، چگونه و در چه زمانی انجام دهد تا نیاز مشتریان برطرف شود و شما نیز به سود دست یابید. درحقیقت، مدل کسب‌وکار زیربنای کسب‌وکارتان است که ایده ­های اصلی و عملکردهای کلی کسب‌وکارتان را توضیح می‌دهد. به تعبیر دیگر، مدل کسب‌وکار ابزاری برای تأمین منافع مشتری و منافع بنگاه و کسب درآمد است. این مدل، کسب‌وکار را به‌عنوان یک سیستم در نظر می‌گیرد و سپس به این سؤال پاسخ می‌دهد که چگونه پول به دست بیاوریم تا زنده بمانیم و رشد کنیم؟

تنها یک مدل کسب‌وکار وجود ندارد و ده‌ها مدل کسب‌وکار داریم. برای نمونه، مدل کسب‌وکار شرکت نوکیا به تولید و فروش گوشی‌های موبایل می‌پردازد و یا یک ایستگاه تلویزیونی که اقدام به پخش مجانی برنامه‌ها می‌کند حیاتش وابسته به یک مدل پیچیده کسب‌وکار است که شامل تولید محتوا و آگهی‌ها می‌شود. حتی یک مدل کسب‌وکار این است که مشتریِ اول را برای دریافت خدمتی شارژ نموده و آن خدمت را برای مشتریان بعدی مجانی ارائه می­کند.

مدل کسب‌وکار چگونه تعریف می­‌شود و روش‌های طراحی آن چیست؟

تعریف مدل کسب‌وکار غالباً با دشواری همراه است زیرا در زمینه‌های متفاوت کسب‌وکار، معانی متفاوتی از آن برداشت می­ شود، تعاریف ارائه‌شده از مدل کسب‌وکار بر اساس دیدگاه‌های ارائه‌دهندگان تعاریف، ممکن است متفاوت باشد. از جمله تعاریف مدل کسب‌وکار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- خلاصه‌ای از این‌که چطور مجموعه‌ای از متغیرهای تصمیم‌گیری در رابطه ‌با استراتژی‌های بنگاه، معماری و اقتصاد جهت ایجاد مزیت رقابتی در بازارهای تعریف‌شده عمل می‌کنند.

2- بیان چگونگی منطق اساسی و انتخاب استراتژیک جهت خلق و دریافت ارزش درون یک شبکه ارزشی.

3- مدل کسب‌وکار ساختاری است که فرایند خلق ارزش را با انتخاب گزینش تکنولوژی‌ها و ایده‌ها فراهم می­آورد و آن‌ها را در پیکره بندی خاص بسته‌بندی می­کند تا به بازار هدف انتخابی ارائه دهد.

4- مدل کسب‌وکار سیستمی از فعالیت‌های به‌هم‌پیوسته است که به بنگاه مرکزی کمک می‌کند تا فراتر از مرزهای خود برود. آن‌ها دودسته فعالیت را در خلق ارزش سیستم توضیح می‌دهند: عناصر طراحی (محتوای تراکنش، ساختار، اداره تراکنش) و زمینه‌های طراحی (ابتکار، کارایی، مکمل‌ها و قفل‌کردن روی مشتری).

روش‌های طراحی یک مدل کسب‌وکار به چند دسته تقسیم می­شوند:

  • نوآوری: یک مدل کسب‌وکار برای اولین‌بار با فکر و ایده‌ای نوآورانه طراحی گردد.
  • احیاء: یک مدل کسب‌وکار قدیمی مجدد احیاء گردد.
  • تغییر: یک مدل کسب‌وکار موجود با کمی تغییر در یکی از شش اصل فوق به مدل کسب‌وکار جدیدی تبدیل گردد.
  • اتخاذ: یک مدل کسب‌وکار به‌صورت کامل برای شغل دیگر و یا کشوری دیگر مورداستفاده قرار گیرد.

طراحی و تدوین بوم مدل کسب‌وکار یکی از روش‌هایی است که می­ توان با کمک آن به تعریف مدل کسب‌وکار خود بپردازید.

  • گروه مشاوران رویش دارای تجربه بالایی در ارائه مشاوره در خصوص بوم مدل کسب‌وکار است. کارشناسان و متخصصان رویش به شما در زمینۀ ایده­پردازی و تدوین آن به‌صورت یک مدل کسب‌وکار کمک می­کند و می­توانید در بخش‌های مختلف بوم مدل کسب‌وکار از مشاوران ما بهره بگیرید. رویش از ابتدا تا پایان و حتی برای تغییر مدل کسب‌وکارتان با شما همراه است.

اجزاء بوم مدل کسب‌وکار

اجزای بوم مدل کسب‌وکار به‌صورت تفصیلی به این شکل تعریف می ­شوند:

1-بخش مشتریان: شناسایی مشتریان مهم است، اینکه مشتریان چه کسانی هستند و چه نیازها و خواسته­هایی دارند. آنها حتی چه احساسی دارند و چه می‌کند؟ شما برای مشتریان چه کاری انجام می‌دهید؟ چه نیاز و خواست ه­ای را از آنها برطرف می‌کنید.

2-ارزش پیشنهادی: بعد از شناخت نیاز و مشکل مشتری، محصول یا خدماتی که می‌تواند پاسخگوی این نیاز باشد، ارزش پیشنهادی نامیده می‌شود. ارزش محصول و یا خدمات از دیدگاه مشتری، در تعیین ارزش پیشنهادی ملاک است. ارزش پیشنهادی، توصیف‌کننده فایده‌هایی است که مشتریان می‌توانند از محصولات یا خدمات شما انتظار داشته باشند. درحقیقت، قرار است چه مزیتی (مانند قیمت خوب، راحتی، سرعت و…) به مشتری بدهید تا شما را نسبت به رقبایتان ترجیح بدهند.

3- کانال‌های توزیع: چطور این ارزش پیشنهادی تبلیغ، فروخته و تحویل داده می‌شوند؟ چرا؟ آیا چنین کاری فایده دارد؟ چگونه قرار است کالا یا خدمات یا هر نفع دیگری که برای مشتری خواهید داشت، به او برسد؟ چگونه کالایتان را توزیع خواهید کرد؟ از چه کانالی خدماتتان را به مشتری ارائه خواهید داد؟

4- ارتباط با مشتریان: در این قسمت مشخص می‌کنید که چگونه قرار است با مشتری ارتباط داشته باشید و چگونه می‌خواهید این ارتباط را حفظ کنید. ارتباط با مشتریان دارای چهار عنصر اصلی است:

  • اجرا و پشتیبانی: این بخش بیانگر نحوه رسیدن به مشتری، کانال‌های مورداستفاده، شیوه‌های پشتیبانی مشتریان و خدمات قابل‌ارائه در سطوح مختلف است.
  • مدیریت اطلاعات: این بخش در مورد نحوه جمع‌آوری اطلاعات و شیوه استفاده از آنها برای خدمت‌رسانی به مشتریان است.
  • مدیریت ارتباطات: روش تعامل بین تولیدکننده و مشتری چیست؟ آیا امکان ایجاد ارتباط به‌صورت حضوری، غیرمستقیم، غیرحضوری و … فراهم است؟ کدام شیوه ارتباطی برای مشتری آسان‌تر است؟ میزان وفاداری مشتریان چگونه است؟
  • قیمت‌گذاری: مورد حمایت قراردادن مشتری از طریق تعیین قیمت مناسب با روش‌های مختلفی همچون مستقیم و غیرمستقیم و شیوه‌های دیگر موردتوجه است.

 

5- جریان درآمد: اینکه مسیر درآمدی شما باتوجه‌به ارزش پیشنهادی‌تان چیست، مهم است. مثلاً، قرار است از هر دسته از مشتریان چگونه و چه میزان درآمد داشته باشید؟

6-  فعالیت‌های اصلی: فعالیت‌های اصلی شامل اقداماتی است که صاحبان کسب‌وکار باتوجه‌به مأموریت کسب‌وکار خود برای ایجاد و ارائه ارزش پیشنهادی خود و ادامه فعالیت کسب‌وکار به آن نیاز دارند. درواقع، کسب‌وکار چه فعالیت‌های استراتژیکی را به شکل منحصربه‌فرد انجام می‌دهد تا محصول یا خدمت خود را به مشتریان ارائه دهد.

7-منابع اصلی: منابع اصلی دارایی‌هایی هستند که شما برای تحقق ارزش‌های موردنظر و کسب برتری در مقابل رقبا به آنها نیاز دارید؟ اینکه به چه منابع اصلی و ضروری مالی، انسانی، تجهیزات و… نیاز دارید، مهم است.

8- شرکای کلیدی: در این بخش مشخص می‌شود چه فعالیت‌ها و منابعی مهم هستند، اما منحصراً با استراتژی شما هنوز متناسب نیستند. چه چیزی خارج از ذات کسب‌وکار شما است؟ شرکت برای تمرکز بیشتر روی فعالیت‌های کلیدی خود چه کارهایی را می‌تواند انجام ندهد؟ آیا شرکا می‌توانند از پس بعضی از آنها برآیند؟ چرا؟ کدام‌یک از رقبای شما؟

9- ساختار هزینه: در این گام این سؤال مطرح است که چگونه ارزش پیشنهادی و فعالیت‌ها باعث ایجاد هزینه می‌شوند؟ محرک‌های اصلی هزینه‌ای کسب‌وکار چه هستند؟ و چطور به درآمد متصل می‌شوند؟ آیا این هزینه‌ها به‌خوبی با ارزش‌های پیشنهادی کلیدی متناسب‌سازی شده‌اند؟ بیشتر هزینه‌ها ثابت هستند یا متغیر؟ آیا هزینه‌ها با مقیاس کسب‌وکار رابطة خطی دارند یا در کل ثابت هستند.

فرایند دریافت مشاورۀ ایده‌پردازی و مدل کسب‌وکار از رویش

فرایند دریافت مشاورۀ ایده‌پردازی و مدل کسب‌وکار از رویش چگونه است؟ چگونه است؟ شما به‌عنوان یک کارفرما با مراجعه به گروه مشاورۀ رویش به نوع نیاز خود اشاره می­کنید. با عقد قرارداد توسط همکاران ما در رویش با متخصصان مربوطه مرتبط می­شوید. انعقاد قرارداد سند همکاری کارفرما با رویش برای دستیابی به نتیجۀ صحیح و بدون مشکل اهمیت دارد. کارشناسان و متخصصان ما باتوجه‌به تعهدات خود اقدام به ارائۀ مشاوره می­کنند. تشکیل این جلسه بنا بر درخواست شما هم به‌صورت حضوری و هم به‌صورت غیرحضوری (تلفن، اسکایپ و واتساپ) ممکن خواهد بود.

جلسۀ مشاوره چگونه است؟ شما کارفرمای گرامی به ارائۀ مسئلۀ خود با مشاوران رویش می­پردازید و مشاوران رویش نیز راهکارهای خود را باتوجه‌به شرایط موجود ارائه می­کنند. درنهایت با جمع­بندی جلسه، دستورالعمل اجرایی برای کسب‌وکارتان برای شما طراحی و تدوین می­شود.

♦اگر در تمام مراحل کسب‌وکار خود نیز به مشاوره نیاز دارید، تیم رویش از نقطۀ آغاز تا پایان در کنار شماست. تیم رویش متشکل از افراد تحلیلگر، مجرب و متخصص در زمینۀ مشاورۀ کسب‌وکار کمک می­کند تا کسب‌وکار خود را راه ­اندازی و به‌سرعت توسعه دهید.

 

 

برای تماس با تیم رویش اینجا کلیک کنید.