انواع کارآفرینی

انواع کارآفرینی
کارآفرینی انواعی دارد که در ابتدای نوشته زیر به هریک اشاره می شود.

انواع کارآفرینی چیست؟ 

یک. مستقل: فرد با ثروت شخصی یا با سرمایه‌گذاری دیگران اقدام به راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار می‌کند.
دو. درون‌سازمانی: برخی افراد که در استخدام یک شرکت هستند نیز می‌توانند در همان شرکت کارآفرینی کنند. برای مثال، وقتی یکی از مدیران یک فرایند تولید را اصلاح می‌کند،نیز کارآفرینی صورت گرفته است.
سه. شرکتی: سازمان سعی می‌کند تا شرایطی فراهم گردد تا همه کارآفرینان بتوانند در نقش یک کارآفرین انجام وظیفه کنند و وظایف گروهی و انفرادی خود را به انجام برسانند.
چهار. کارآفرینی پرورشگاهی: کارآفرینی پرورشگاهی در درون شرکت ها شکل می گیرد. با توجه به مخاطره بالای نوآوری در شرکت های تجاری، این شرکت ها اقدام به ایجاد واحد های نیمه مستقل برای اندیشیدن، آغاز کردن و تقویت شرکت های جدید می کنند. کارآفرینی ابتکاری: در این نوع، نوآوری  به تقلید یا ایجاد تغییرات ساده در بسته بندی یا طراحی محدود است.
پنج. کارآفرینی اجتماعی: کارآفرینان اجتماعی افرادی خلاق هستند که برای حل مشکلات بزرگی که جامعه و دولت آن را برطرف نکرده و قادر به حل کردن آن نیز نبودند، ایده‌ها و افکار خلاقانه انقلابی داشتند و برای حل مشکلات اجتماعی تلاش می‌کنند.  موضوعات کارآفرینی اجتماعی شامل رسالت، شناسایی فرصت ها، بسیج منابع، تمرین مسئولیت پذیری، مدیریت ریسک، درک مشتری، نوآور بودن، مدیریت مالی و توسعه برنامه است.
شش. کارآفرینی فرصت گرایانه: این نوع بر ارزیابی و گسترش توسعه نوآوری ها براساس  فناوری داخلی و خارجی تاکید می کند.
هفت. کارآفرینی اکتسابی: در این نوع از کارآفرینی به اکتساب توانایی های فنی سایر شرکت ها و از طریق همکاری، مشاوره یا انعقاد قرارداد با آنها صورت می گیرد تا به دستاورد های تکنولوژیکی آنها دست یابد.
هشت.کارآفرینی سازمانی: کارآفرینی سازمانی  می تواند هر سازمانی را از یکنواختی نجات دهد.  کارآفرینی سازمانی به سازمان ها کمک می کند همه کارکنان بتوانند در نقش کارآفرین انجام وظیفه کنند. این نوآوری همچنین در محصولات و نظام های مدیریتی سازمان نیز ایجاد خواهد شد.
نه. کارآفرینی اداری: در این نوع کارآفرینی، توسعه تولیدات، فرایندها و شیوه های جدید یا توسعه موارد موجود، اولویت بالایی دارد و به عنوان سرمایه گذاری جدید کارکنان فنی، علمی و مدیران و مجریان محسوب می شود.

دلایل شکست کارآفرینان چیست؟

کارآفرینان به دلایل مختلف مالی، مدیریتی و … در کسب و کار خود شکست می خورند. با توجه به شرایط مختلف برای هر فرد م تواند یک یا چند نوع دلیل مختلف اما مهم موجب شکست گردند. مهمترین دلایل شکت عبارتنداز: حرکت بدون برنامه و منسجم، فقدان سرمایه کافی، قیمت‌گذاری غلط، عدم پیش بینی بودجه کامل و لازم، عدم توجه به بازاریابی، عدم توازن بین سطح دانش و تجربه مدیر با کارمندان، راه‌اندازی کسب‌و‌کار از روی هیجان و عدم توجه به فعالیت رقبا.
 
محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *