خلاقیت و نوآوری

خلاقیت و نوآوری
خلاقیت و نوآوری دو رمز اصلی دوام در کار هستند. خلاقیت یک توانایی عمومی است که در افراد مختلف متفاوت است. خلاقیت را می‌توان پرورش داد و با توجه به محیط اجتماعی،فرهنگی و آموزشی مختلف می‌شود. محصول خلاقیت پدیده‌ای نو و یک اثر، ایده و یا محصول جدید است.

ویژگی های افراد خلاق

۱- سلاست و روانی ادراکی: یعنی فرد توانایی ایجاد تعداد زیادی ایده را به طور سریع داشته باشد. ۲- انعطاف پذیری ادراکی : یعنی توانایی دور شدن از یک قاعده و پذیرش قاعده جدید را داشته باشد. ۳- ابتکار عمل : یعنی توانایی ایجاد جوابهای غیر روتین و غیر معمول را داشته باشد. ۴- ترجیح پچپیدگی به سادگی: یعنی به چالشها و مسایل پیچیده درامورعلاقه مند هستند. ۵- استقلال رأی: به خود متکی بودن ۶- اعتماد به نفس : برخود مسلط بودن و خود را باور داشتن. ۷- تمرکز ذهنی : تمام تلاش برای عملی کردن نظرات ذهنی خویش به کار بندد. ۸- مخاطره پذیر بودن : ترس از انتقاد ، شکست و اشتباه نداشته باشد و شکست را پیروزی تلقی کند . ۹- دانش : تلاش برا ی کسب آگاهی و اطلاعات . ۱۰- نیاز به کسب موفقیت : نو آوران همواره بدنبال کسب اهداف و موفقیت هستند. ۱۱- رفتار از نوع : Aیعنی دارای رفتار بسیار اهل رقابت ، عجول ، مقاوم و محاسبه گر در رابطه با انجام امور هستند.

موانع خلاقیت در کسب و کار

  • عدم وجود عزت نفس و اعتماد به نفس در فرد و افراد. خلاقیت ویژگی طبیعی و ذاتی افراد مثبت‌اندیشی است که عزت‌نفس بالایی دارند.
  • ترس از انتقاد و شکست خوردن
  • تمایل به همسو بودن با اعضای گروه
  • عدم دریافت پیشنهاد افراد و کارکنان
  • عدم تمرکز لازم بر روی افکار و ذهن

نوآوری چیست؟

با تبدیل خلاقیت(ایده نو) به محصول و ارائه به بازار نوآوری اتفاق می‌افتد و سود حاصل می‌شود. مزیتهای اصلی نوآوری برای کسب و کارها چیست:  یک. پیشگیری از ایجاد اختلال: وقتی کاری در روند صحیح اجرای خود قرار دارد، نوآوری سبب گردآوری اطلاعاتی جهت کنترل وضعیت به‌وجود آمده ناشی از اختلالات احتمالی پیش‌رو یا تغییر تقاضای مصرف‌کننده می‌گردد. صاحبان کسب و کار نیز از این اطلاعات برای ایجاد تغییرات استراتژیک و ترغیب کارمندان برای کارآفرینی مطلوب‌تر در تجارت خود استفاده می‌کنند. این تغییرات می‌تواند شامل ساخت محصول یا خدمتی مشابه محصولات استارتاپ‌ها، خرید و یا حتی مشارکت با افراد مبتدی باشد. دو: افزایش کارایی: بسیاری از نوآوری‌های تجاری با کاهش هزینه فرآیندهای کسب و کار و نیز با هدف صرفه‌جویی در زمان و ایجاد تجارتی پایدارتر اتفاق می‌افتد. این تغییرات باعث سازگاری در کسب و کارهایی که با نوسانات و ریسک بیشتر روبرو هستند می‌گردد. سه. جذب و حفظ استعداد: امروزه بیش از هر زمان دیگری، کارمندان به فعالیت در کسب و کارهای مأموریت محور و پر سرعتی علاقه دارند که صاحبان آن به آینده‌ای روشن معتقدند. نوآوری در کار سبب ایجاد تنوع در فعالیت‌ها و جذب و حفظ نیروهای مستعد می‌گردد. چهار. درک برند: مصرف‌کنندگان تمایل بیشتری به خرید از شرکت‌هایی دارند که تصور می‌کنند نوآور و دارای آگاهی اجتماعی هستند.

تفاوت خلاقیت و نوآوری

خلاقیت پیدایی و تولید یک اندیشه و فکر جدید است در حالی که نوآوری عملی ساختن آن اندیشه و فکرجدید است. خلاقیت اشاره به قدرت ایجاد اندیشه های نو دارد و نوآوری به معنای کاربردی ساختن آن افکار تازه و نو است. —تمایز این دو به این صورت است که اندیشه ای که خلق می شود علاوه بر بدیل بودن برای نوآوری باید در عمل قابل اجرا نیز باشد و افراد باید بتوانند که ایجاد را به نوآوری تبدیل کنند.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *